Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to bardzo dobra propozycja dla osób, które pragną nabyć własny lokal mieszkalny, lecz nie dysponują pełną kwotą potrzebną do jego zakupu. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zapoznać się z warunkami podpisywanej umowy.

Na początek należy sprawdzić roczną stopę oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu, który nie ogranicza się do rat kredytowych. Ważną rolę odgrywają opłaty z tytułu ubezpieczeń albo rozpatrzenia wniosku. Niekiedy w umowie pojawiają się tak zwane ukryte koszta, na przykład za przewalutowanie, wycenę nieruchomości albo wydłużenie okresu kredytowania. Jednocześnie powinno się sprawdzić zasady związane ze wcześniejszą spłatą kredytu. Warto zachować szczególną ostrożność, jeżeli skorzystanie z oferty jest zbyt proste. Wiele osób chętnie bierze kredyty, które można otrzymać bez sprawdzania w BIK oraz bez opłat i dodatkowych formalności. W rzeczywistości takie oferty często okazują się niekorzystne. Nierzadko pobierane są wówczas wysokie opłaty, na przykład za przygotowanie wniosku kredytowego, a wypłacona kwota może być niższa od tej, o którą się wnioskowało. Przed podpisaniem umowy należy także zapoznać się z regulaminem oraz taryfami prowizji i opłat.

Kredytobiorcy powinni pamiętać o tym, że najlepiej nie podpisywać umowy, jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące znajdujących się w niej zapisów. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o wyjaśnienie ich pracownika banku, pośrednika albo rzecznika konsumentów.