Kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

Kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie dla Młodych to propozycja skierowana do osób, które nie ukończyły 35. roku życia. Mogą z niej skorzystać single, osoby zamężne albo samotnie wychowujące dzieci. Program przeznaczony jest dla kupujących pierwsze mieszkanie lub dom. W przypadku rodzin wychowujących co najmniej 3 dzieci nie ma ograniczeń dotyczących wieku oraz zakupu pierwszego mieszkania

.

Kredyt uzyskany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można przeznaczyć na zakup mieszkania o powierzchni użytkowej do 75 m2 albo domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 100 m2. Także i tutaj wyjątek stanowią rodziny wychowujące przynajmniej 3 dzieci, które mogą zakupić mieszkanie o powierzchni do 85 m2 albo dom o powierzchni do 110 m2. W przeciwieństwie do ubiegłych lat, teraz nie jest konieczne kupowanie nieruchomości z rynku pierwotnego, ponieważ z programu można skorzystać także w przypadku używanego mieszkania albo domu. Dofinansowanie wkładu własnego to od 10 do 30%. Można otrzymać dodatkowe 5% na spłatę części kredytu, jeżeli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości w rodzinie pojawi się trzecie albo kolejne dziecko. Podstawą obliczania dofinansowania jest iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania albo domu (nie większej niż 50 m2) oraz średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej w danej gminie.

Wśród zalet tego kredytu należy wymienić korzystne warunki kredytowania, brak prowizji za wcześniejszą częściową spłatę kredytu, finansowanie do 90% wartości nieruchomości oraz okres kredytowania, który wynosi od 15 do 35 lat.